IMIĘ I NAZWISKO AUTORA: Irena Majchrzak
TEMAT INNOWACJI „ Nazywanie świata – odimienna metoda
nauki czytania”
NAUCZYCIEL : Katarzyna Ziętek
DATA WPROWADZENIA: Październik 2024r.
DATA ZAKOŃCZENIA: Czerwiec 2025r
OPIS INNOWACJI
Odimienna metoda nauki czytania ma formę innowacji organizacyjnej. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Zaczyna się od poznawania liter imienia dziecka, następnie imion innych dzieci. Zestaw odpowiednich zajęć i ćwiczeń w formie zabaw dostosowanych do możliwości dzieci, pozwoli w szybki sposób opanować tajniki rozumienia czytanego tekstu.
Punktem wyjścia jest pokazanie dziecku jego własnego imienia, następnie imion znanych i bliskich mu osób. Dzięki temu dziecko odkrywa, że imię można nie tylko usłysześ i wymówić, lecz również zobaczyć samo dziecko zostało schowane za zasłoną liter. Odtąd trening czytania staje się podobny do jednej z ulubionych dziecięcych zabaw- zabawy w chowanego. Za zapisanymi słowami należy bowiem znaleźć ich znaczenie. Trening zaczyna się od imion dzieci, następnie przechodzi do rzeczowników pospolitych, posiadających swoje desygnaty w otoczeniu dziecka. W ten sposób język pisany zostaje naturalnie zakorzeniony w świecie dziecięcych zabaw we wczesnym wieku, 3-5 lat.
Adresatami innowacji są wszystkie dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola w Promniku. Czas realizacji innowacji obejmuje okres ok. 8 miesięcy. w roku szkolnym 2023/2024, z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć obowiązkowych, raz-dwa razy w tygodniu.
Wychowawczyni Katarzyna Ziętek posiadająca zaświadczenie ukończenia szkolenia z Odimiennej nauki czytania według Ireny Majchrzak (Zał.1) będzie realizować działania, wprowadzając dzieci w szyfr pisma poprzez gry i zabawy edukacyjne („ deszcz wizytówek”, gra „ Loteryjka”).Innowacja nie wymaga dodatkowego finansowania, wszytskie materiały i pomoce dydaktyczne będą przygotowywane na bieżąco do zajęć przez nauczyciela prowadzącego zgodnie z instrukcjami i wiedzą zdobytą na szkoleniu. Dla każdej grupy wiekowej dzieci uczęszczających do Przedszkola opracowano streszczenie programu innowacji, dostosowany do ich potrzeb i możliwości.(Zał.2) Założenia Odimiennej metody nauki czytania są zgodne z aktualną podstawą programową wychowania przedszkolnego.
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
- Idąc do szkoły dziecko doskonale rozumie każdy tekst pisany, który byłby dla niego zrozumiały w formie ustnego przekazu.
- Dzieci 3-4 letnie czytają pojedyncze słowa, starsze całe zdania i krótkie narracje.
- Potrafią zastosować polecenia pisemne określające pojęcia matematyczne do rozwiązywania prostych zadań tekstowych.
- dzieci pomagają sobie wzajemnie
- nieocenianie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, swobodę i radość z pobytu w przedszkolu.
Ewaluacja:
- ankieta dla rodziców
- zajęcia otwarte z rodzicami
- sprawozdanie do dyrektora przedszkola z innowacji obrazujące uzyskane efekty.
STRESZCZENIE PROGRAMU DLA DZIECI TRZYLETNICH.
-
Otrzymują imiona.
-
Sprawdzają obecność.
-
Szukają „swoich” lub innych liter na ściennym alfabecie.
-
Otrzymują koperty z literami swoich imion (składają posługując się wzorem umieszczonym na kopercie a następnie starają się to zrobić z pamięci).
-
Dzieci szukają w imionach kolegów „swoich” lub innych liter, które wskaże nauczyciel. Mogą je liczyć np. porównując częstotliwość ich występowania.
-
Dzieci wykonują inne ćwiczenia zainicjowane przez nauczyciela (włączanie do zabaw ruchowych imion własnych dzieci).
STRESZCZENIE PROGRAMU DLA DZIECI CZTEROLETNICH
-
Dzieci będą robiły to samo co poprzednio. Ponadto:
-
Nauczycielka demonstruje dzieciom alfabet ( na podstawie imion).
-
Codziennie przez 10 – 15 minut dzieci będą grały w loteryjkę z imionami własnymi.
-
W drugiej połowie roku szkolnego zostanie przeprowadzony „Targ liter”.
-
Około marca dzieci będą miały „sesję czytania”, czyli wydzielony czas ok. 15 – 20 minut, w którym sala zmieni się w czytelnię z jej właściwym rytuałem zachowania. Jest to czas na rozwiązywanie układanek słowno – obrazkowych zatytułowanych „nazywanie świata” oraz na przeglądanie książeczek.
STRESZCZENIE PROGRAMU DLA PIĘCIOLATKÓW.
-
Wszystkie dzieci uczestniczą w sesjach czytania, przy czym podpisy w układankach słowno–obrazkowych będą się komplikować.
-
Praca zespołowa ze zdaniami.
-
Wraz z upływem czasu dzieci przechodzą do czytania książeczek.
Wszystkie dzieci uczestniczą we wszystkich etapach innowacji, która będzie odpowiednio rozszerzana do wieku dzieci.